top of page

„Szabó Dezső indított útnak”
 

 

Féja Géza lévai gimnazista éveitől írónak készült. 1920 februárjában érkezett Budapestre. Az egyetemen és az Eötvös Kollégiumban, egykori hallgatótársai emlékezete szerint az úgynevezett „művész-lelkek” közé tartozott, lenézően kezelte a filoszokat, akik lelkiismeretesen készültek a szemináriumokra és a vizsgákra. Hamarosan gyors irodalmi sikereket ért el, versei jelentek meg a Nyugatban. Alig múlt 22 éves, amikor állandó tanulmányíró-kritikus munkatársként befogadta Szabó Dezső két rövid életű lapja, az Auróra, valamint az Élet és Irodalom. Elmélyült a kapcsolata Bányai Kornéllal, alighanem ő ajánlotta be a Nyugathoz. Az utolsó két évet szinte csak irodalmi törekvéseinek szentelte, a második szigorlatnak számító szakvizsgát le sem tette. Így, bár befejezte a tanulmányait, nem szerezte meg a gimnáziumi tanári oklevelet.

1923 nyarán valamilyen törés következett be. Féja csöndesen eltűnt az Eötvös Kollégiumból, majd Budapestről, sőt, néhány évre az irodalomból is. 1923-as publikációinak számát majd csak a húszas évek legvégén, Bajcsy-Zsilinszky Endre lapjában éri el újra.

Féja Géza a Szabadcsapat című visszaemlékezésében e törésről csak érintőlegesen ír. Annyit hámozhatunk ki, hogy súlyos belső válság rázta meg: „Midőn elérkezik az életkedv apálya,  rendszerint  oktalannak  tetsző  lépéseket  követünk  el  vele. A »minden egyre megy« ilyenkor a tanácsadó, és olyasmit súg az ember fülébe, amit erői teljében talán kézlegyintéssel hessentene el.”[1]

A válság okait nem ismerjük, több jel arra utal, hogy egyik kiváltója írói pályakezdésének elakadása. A szép és gyors sikerek ugyanis elég felszínesek. A Nyugat-beli publikációk mögött főként Bányai Kornél pártfogását sejthetjük, a folyóirat nem számította felfedezettjei közé. Döntőbb azonban, hogy Szabó Dezsővel való kapcsolata sem nyitott számára távlatot.

1923-ban, amikor megismerkedtek, Szabó Dezső már a kurzus legélesebb hazai bírálója. Az első politikai indítékú írói pör ellene indult 1924-ben. E „pálfordulása” láttán még a Bécsi Magyar Újság, a forradalmi emigráció lapja is Szabó Dezső megtéréséről beszélt. Féja Géza szinte megismerkedésük pillanatában bejutott a kor legjelentősebb író-személyiségének belső körébe. Az Auróra majd az Élet és Irodalom tágas teret adott az írásainak, ám Szabó Dezső csődbe jutott, a lap 1923 őszén megszűnt, ő maga pedig a következő évben elhagyta az országot. Féja, aki mellette az irodalmi élet megbélyegzettje is lett, légüres térbe került. Emellett, gyanítjuk, hogy Szabó Dezső közelsége is megsebezte. A Mester ugyanis rendkívül nehéz természetű volt, amennyire megtermékenyítő a hatása, annyira elviselhetetlen közelről. Hiányzott belőle a nevelői tapintat, mindenkit kíméletlenül kikezdett, önmagával szemben viszont „nyárspolgárias tekintélytiszteletet, szertartásosságot és feltétlen kritikai fegyverletételt követelt.”[2] Mellette legfeljebb famulus lehetett az ember, Féja is csak afféle fegyverhordozó a Mester oldalán. Szabó tanulmányt írat vele önmagáról. Jellemző epizód: meghívja Féját a fiatal nemzedék képviseletében egy vacsorára, ám rögtön megkéri, hogy figyelje vendégeit, nehogy meglopják. Féja, bár többször írt az évek során Szabó Dezsőről, néhány dologról tapintatosan hallgat. Arról például, hogy a pályakezdése Szabó Dezső mellett mennyiben igazodott saját belső írói programjához, s mennyiben diktálta a Mester.

Féja Géza számára ekkor az irodalmi önkifejezés legfőbb formája a vers. Szabó Dezső azonban a jelek szerint nem sokra becsülte lírikusi képességeit, tanulmányok írására adott megbízást. Egyetlen alkalommal közölte ugyan három[3] – adys hangvételű – versét, ám együtt – ugyanabban a számban – Féja róla írt, terjedelmes, dicsérő értekezésével. Tehát mintegy „honoráriumként”. Sem ezelőtt, sem ezt követően több szépirodalmi mű nem jelenik meg Féjától Szabó Dezső lapjában. Feltűnnek viszont a csípős szerkesztői üzenetek, amelyek sejtelmesen arra utalnak, hogy Szabó Dezső nem akar tőle több költeményt lehozni: „Súlyos irodalmi okból csak olyan verseket közlünk, melyek már kötetben megjelentek” – írja, s a következő számban megismétli: „Íróknak és azoknak, akik írnak. Még egyszer tudatjuk, hogy olyan szempontokból, melyek mindenike a magyar irodalom iránt érzett tiszteletünket mutatja: verset csak régebben megjelent és általunk választott kötetekből közlünk.”[4] A továbbiakban valóban csak Ady, Juhász Gyula, majd Vörösmarty verseit adja közre.

Szabó Dezső megdicsérte Féját az első tanulmánya olvastán: „A maga kifejező formája a gondolat, maradjon mindig a tanulmánynál.”[5] A fentiek alapján másként cseng a dicséret: a tehetség igazi természetének felismerése egyben a lírikus eltanácsolása. Hangsúlyozni szeretném: Szabó Dezső meglátta Féja tehetségének alapvonásait, tanulmányíróként számról számra foglalkoztatta. A tanulmány Szabó Dezső rangos műfaja, az errefelé terelgetés nem lekezelés. Ám Féját – érthetően – bántotta dédelgetett költői terveinek semmibevétele. A kapcsolatuk emiatt sérülhetett, bármily gyors és szép sikereket ért is el Mester lapjaiban.

Féja Géza válsága 1923 nyarán bonyolultabb volt annál, hogysem kizárólag zsákutcába jutott írói lehetőségeivel indokolnánk. Inkább maga a személyiség vesztette el a távlatait, nem találta feladatait, a célt, amely elvont hivatásérzetének, belső fűtöttségének formát adott volna. Szabó Dezső oldalán megsejtette a lehetőséget, irányt kapott későbbi szerepéhez, ám ahhoz, hogy kiteljesedjen, hiányzott a valóságélmény, a tárgyi alátámasztás. Egyelőre hevület maradt a küldetés-tudat. A megsejtett irány pedig csak arra volt jó, hogy átmenetileg még jobban magába süppedjen. A közismert Féja-arc, a csupa világ felé forduló vonás mögött ugyanis ott a takart mélység: egy sebezhető lélek tusakodása az apai „fátum”, az öngyilkosság kísértése ellen.

Szabó Dezső ekkoriban kezdte írni a Segítség című regényét, melynek mellékalakját, Baczó Mózes figuráját állítólag Féjáról mintázta.[6] Baczó végtelen érzékeny, belső láztól égő-didergő ifjú, ködszerűen elmosódik előtte a külvilág, az élet nap mint nap megöli vágyait. S ha olykor-olykor már-már oszloprázó erőt érez magában, visszaretten a döntő, mindent elsodró tettől. A helyenként pamflet-stílusú regényben Szabó Dezső jóformán egyedül Baczó Mózessel, a dekadens életérzés és oblomovizmus típusával bánik kíméletesen. Ám – mint nem erre a világra való „alvajárót” – öngyilkosságba küldi. Ha Baczó Mózes modellje valóban Féja Géza volt, a figura regénybeli sorsa sejtette Szabó Dezső aggodalmát Féja jövőjét illetően. Egzisztenciális értelemben is, vagy csupán jelképesen, de félthette az önrombolástól. Féja, mielőtt elmenekült Pestről, közölte a szándékát a Mesterrel, ő nem tartóztatta. Mint szánni való, pusztulásra ítélt álmodozót bocsáthatta el, akit még talán megmenthet a vidéki élet.

 

[1] Szabadcsapat, i. m. 102. old.

[2] Szabadcsapat, i. m. 79.

[3] Májusból mosolygok a múltba, A Messzeség Tornya, Gyöngyház. Élet és Irodalom, I. évf. 1. sz. 1923. március 39-40. old.

[4] Szerkesztői üzenetek. Élet és Irodalom, I. évf. 3. sz. (1923. május) 78. old.; Íróknak és azoknak, akik írnak. 4. sz. (1923. június) 78. old.

[5] Szabadcsapat, i. m. 63.

[6] Lázadó alkonyat, i. m. 454. old.

bottom of page